Home Beyond the Borders?

Domov jako prostor identity, domov jako tělo a tělo jako domov. Mezinárodní multižánrový projekt performerky Ewy Zurakowské podle knihy Denní dům, noční dům Olgy Tokarczuk.

Domov jako prostor identity, domov jako tělo, tělo jako domov.

Multižánrová inscenace Home Beyond the Borders? je založena na tématech z románu Denní dům, noční dům nositelky Nobelovy ceny Olgy Tokarczuk. Monodrama plné video projekcí, poetických obrazů a snových textů nás zavede do surrealistického a vizionářského světa inspirovaného vizemi z románu polské spisovatelky. Inscenace také čerpá z místních legend a příběhů z regionů Kladska a Nowa Ruda přítomných v románu. 

Identita, zakořenění, vykořenění a návrat

Home Beyond the Borders? zkoumá téma domova jako prostoru identity, domova jako těla a těla jako domova. Zkoumá také otázky o překračování hranic mezi lidmi a světy, sny a realitou, komunitou a intimitou. Představuje proces zakořenění v pohraničí v polsko-českých horách, kde byla napsána knižní předloha a kde bude inscenace uvedena. Velký důraz je kladen na otázky identity, zakořenění, vykořenění a návratu, zejména proto, že příběhy z knihy i inscenace se odehrávají na „znovuzískaných územích“, v oblasti s polskými, českými a německými kořeny.

„Běžím a narážím na závoj času. Je to Čas, který mě odděluje od přítomnosti, od bytí tady a teď. Zrychluji, abych to přeskočila. Za závojem je tato zapomenutá prvotní existence, ve které jsem skutečně žila, v jednotě, bez očekávání, a tam se mohu pohybovat podle libosti, tam se osvobozuji, tam, za závojem světla se mohu proměnit v rostlinu, jelena nebo houbu, jsem divoká a zároveň jsem v souladu se světem, se zvířaty a stromy, moje ostré zuby a drápy neubližují, jsou součástí života.“

Premiéra: 31. července 2021, Palác Gorzanow, Polsko

Scénář, koncept, hraje: Ewa Żurakowska
Režie: Maciej Gorczyński
Choreografie: Cécile Da Costa
Scénografie, videoprojekce: Iwona Bandzarewicz
Hudba: Ewa Żurakowska, Paweł Kopeć, Katarzyna Kolczyńska-Niemierowska
Světla: Damian Kuleta
Zvuk: Marek Deierling
Producenti: Przestrzeń Wyobraźni, ProFitArt, z.s.
Koproducent: Fundacja Pałac Gorzanów

Partneři: Stowarzyszenie Kudowa, Underground klub Eden Broumov, Tibo Sound, Studio Alta

Podpořili: Mezinárodní visegrádský fond, Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR

Recenze

“Mezinárodní multižánrový projekt autorky a performerky Ewy Zurakowské podle knihy Denní dům, noční dům nositelky Nobelovy ceny Olgy Tokarczuk je příkladem osobitého, skutečně hledačského přístupu k tématu, kompozici i užívaným prostředkům. Ewa Zurakowska nabízí svou vybavenost i více než stoprocentní mnohostranné performerské nasazení v nezvyklé vrstevnaté pohlcující i drásavě osobní zpovědí člověka nejen vůči přírodě.”


(Roman Černík, Divadelní noviny, 11. ledna 2022)